Kategórie

Najskôr si položte základnú otázku: Aké dvere chcete zamykať? Rozdielne by ste mali pristupovať k bránke na plote a rozdielne k dverám od domu, bytu či firmy. Bránka sa dá preskočiť alebo preliezť, a teda nemá veľký význam uvažovať o vysokej triede bezpečnosti. Stačí vložka, ktorá je spoľahlivá a nezradí vás ani po rokoch používania. Na takéto účely odporúčame napríklad vložku ISEO F5.

Dôležité je zamerať sa najmä na vložky od vchodových dverí.  Súkromné objekty, ako dom alebo byt, si vyžadujú najkvalitnejšie cylindrické bezpečnostné vložky a dvere z pevných materiálov. Nie je to len cenný majetok, ktorý výberom nepostačujúcej vložky riskujete. Sú to predovšetkým veci, ktorých hodnota sa vyčísliť nedá. Cenné papiere, listiny, zmluvy, rodinné fotografie, ale aj život vás a vašich blízkych. Vlámania neraz prebiehajú v noci, keď je rodina doma.

 

V objektoch určených na podnikanie sa taktiež nachádzajú dôležité dokumenty, ktoré sú pre spoločnosť kľúčové. Nehovoriac o know-how a iných ceninách. Nenechávajte fungovanie svojej pracne vybudovanej firmy na náhodu. Zvoľte si to najlepšie, čo trh ponúka a ušetríte si zbytočné starosti.

 

Bezpečnosť vložky nie je to jediné, na čo pri výbere dávať pozor. Dôležitá je aj ochrana proti kopírovaniu kľúča. Žijeme v dobe pokroku, v ktorej aj zlodeji využívajú stále rafinovanejšie prostriedky. Môže sa tak pokojne stať, že za svojim darebáctvom ešte aj pekne zamknú. Bez stôp násilného vlámania vám poisťovňa škody nepreplatí. S vložkami ošetrenými proti kopírovani kľúča budete mať istotu, že duplikát sa do cudzích rúk nedostane.

 

Rozhoduje spoľahlivosť vložky – masívny kľúč, bezpečnostná karta a hlavne značka. Technické údaje o vložke a kľúči, dostupnosť informácií o výrobcovi a jeho sídle aj referencie. Ako dlho existuje firma, ktorá vložky predáva? Aký je servis a dostupnosť duplikátov kľúčov? Ak ich vyrábajú všetci a za každým rohom, metódou kľúč od kľúča, asi to nebude najspoľahlivejší výrobok. Presnejšie sú duplikáty vyrábané ako originály a len podľa karty s údajmi, bez priameho poskytnutia vášho kľúča. Pýtajte sa tiež na dodacie lehoty a servis pri strate kľúča, t.j. ako dlho trvá prekódovanie vložky.

 

vlozky_DOM_modular

Ako odmerať dĺžku vložky

  • odmeriame vzdialenosť medzi upevňovacou skrutkou cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vonkajšej strany dverí (L1)
  • odmeriame vzdialenosť medzi upevňovacou skrutkou cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vnútornej strany dverí (L2)
  • podľa údajov objenáme vložku (napr. 35/55 mm 3 kľúče alebo iný ľubovoľný počet kľúčov)

Vložka nesmie presahovať povrch dverí alebo kovania viac ako 3 mm. V takom prípade potrebujete tento presah kompenzovať hrubším kovaním alebo kratšou vložkou. Najlepšie sú nemecké bezpečnostné kovania Dieckmann typ Alpha SAFE so svorníkmi a  krytkou vložky, ktorá slúži na ochranu pred nedovolenou manipuláciou. 

rozmery vloziek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako a kým boli uvedené vložky certifikované na Slovensku, prípadne v zahraničí.

Na Slovensku cylindrické a bezpečnostné vložky certifikuje skúšobňa CERTEST, ktorá udeľuje certifikačné značky SECURITY TESTED
V zahraničí je najznámejšia a najspoľahlivejšia nemecká značka združenia poisťovní VdS.

číslo názov náradie certifikačná značka úroveň zabezpečenia Min čas odolnosti  proti ruč. pokusu o vlámanie
1 Minimum minimálna nevykonáva sa
2 Basic základná operačný čas 3 min
3 Middle stredná operačný čas 5 min
4 High vysoká operačný čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečenia popisujú normy

STN EN 1303
Stavebné kovanie. Cylindrické vložky do zámkov. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma sa týka cylindrických vložiek tých zámok, ktoré sa obyčajne používajú v budovách a ktoré sú konštruované na použitie s cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Skúšobná metóda na určenie odolnosti proti ručným pokusom o vlámanie

Táto európska norma špecifikuje skúšobnú metódu na určenie odolnosti pri ručných pokusoch o vlámanie na zistenie vlastností odolnosti okien, dverí, závesných stien, mreží a uzáverov proti vlámaniu.Platí na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné (nepohyblivé) konštrukcie.

STN EN 1627
Dvere, okná, závesné steny, mreže a uzávery. Odolnosť proti vlámaniu. Požiadavky a triedenie

Táto európska norma špecifikuje požiadavky a systém triedenia vlastnosti odolnosť proti vlámaniu dverí, okien, závesných stien, mreží a uzáverov.Je vhodná na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné konštrukcie.

STN EN 1906
Stavebné kovanie. Dverové kľučky a gule. Požiadavky a skúšobné metódy

Táto európska norma stanovuje skúšobné metódy a požiadavky na štvorhrany a pripevňovacie prvky, ovládacie momenty, prípustnú vôľu a bezpečnosť, uhlový a osový posun, životnosť, statickú pevnosť a odolnosť proti korózii dverových kľučiek a gúľ s vratnou pružinou alebo bez nej, tlačidiel a podobných prvkov v kombinácii s dverovými štítmi alebo kľúčovými štítkami (rozetami), ktoré ovládajú strelku.